Error

The brief history of the Polish Society of Non-Destructive Testing and Technical Diagnostic SIMP

 

Polskie Towarzystwo BadaÅ„ NieniszczÄ…cych i Diagnostyki Technicznej SIMP obchodzi 55-lecie dziaÅ‚alnoÅ›ci w dziedzinie badania materiaÅ‚ów. Zasadniczy nurt aktywnoÅ›ci naukowej i technicznej w wyżej wymienionej dziedzinie rozwijaÅ‚ siÄ™ w ramach Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, które byÅ‚o wielokrotnie inicjatorem, jak i wraz z PolskÄ… AkademiÄ… Nauk merytorycznym opiekunem tematyki badaÅ„ materiaÅ‚ów w kraju.

W roku 1956 rozpoczęła dziaÅ‚alność Sekcja DoÅ›wiadczalnej Analizy NaprężeÅ„, której przewodniczÄ…cym byÅ‚ prof. Jerzy Pindera. W 1959 r. nastÄ…piÅ‚a zmiana nazwy i dalsza dziaÅ‚alność byÅ‚a prowadzona w ramach Sekcji WytrzymaÅ‚oÅ›ci MateriaÅ‚ów. W roku 1964 przewodnictwo Sekcji objÄ…Å‚ prof. ZdziaÅ‚aw PawÅ‚owski. NastÄ…piÅ‚a kolejna zmiana nazwy na SekcjÄ™ WytrzymaÅ‚oÅ›ci i Badania MateriaÅ‚ów. W ciÄ…gu 20 lat przewodniczÄ…cym Sekcji pozostawaÅ‚ profesor ZdzisÅ‚aw PawÅ‚owski, wybrany nastÄ™pnie Honorowym PrzewodniczÄ…cym. PrzewodniczÄ…cymi Sekcji WytrzymaÅ‚oÅ›ci i Badania MateriaÅ‚ów w latach 1984-1990 byli doc. CzesÅ‚aw Dybiec oraz dr inż. Roman Ostrowski. W 1990 r. przewodniczÄ…cym zostaÅ‚ wybrany dr inż. Jan Mottl i zgodnie z uchwaÅ‚Ä… ZG SIMP zostaÅ‚a przyjÄ™ta nazwa Towarzystwa BadaÅ„ NieniszczÄ…cyh SIMP. W 1995 r. w zwiÄ…zku z rozszerzeniem dziaÅ‚alnoÅ›ci merytorycznej, jak i z potrzeb wynikajÄ…cych ze wspóÅ‚pracy miÄ™dzynarodowej Towarzystwu zostaÅ‚a nadana nazwa Polskiego Towarzystwa BadaÅ„ NieniszczÄ…cych i Diagnostyki Technicznej SIMP.

Obowiązki przewodniczącego pełni do chwili obecnej prof. dr inż. Tomasz Chady.

PTBNiDT SIMP posiada oddziaÅ‚y w Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i WrocÅ‚awiu. Od 1970 r. reprezentowane jest w MiÄ™dzynarodowym Komitecie BadaÅ„ NieniszczÄ…cych (International Committee for Nondestructive Testing). W latach 1955-1970 Polska byÅ‚a reprezentowana w wymienionym Komitecie przez PAN. W 1969 r. zostaje czÅ‚onkiem MiÄ™dzynarodowego Zrzeszenia ds. Problemu PÄ™kania (International Congress on Fracture). W 1978 r. zostaje nawiÄ…zana wspóÅ‚praca z EuropejskÄ… RadÄ… ds. BadaÅ„ NieniszczÄ…cyh (European Council for Nondestructive Testing). W 1998 r. PTBNiDT SIMP jako wspóÅ‚zaÅ‚ożyciel zostaje czÅ‚onkiem Europejskiej Federacji BadaÅ„ NieniszczÄ…cych (European Federation of Nondestructive Testing), organizacji posiadajÄ…cej status prawny i zarejestrowanej w Brukseli.

W ciÄ…gu wieloletniej dziaÅ‚alnoÅ›ci zorganizowano 34 Krajowe Konferencje BadaÅ„ NieniszczÄ…cych (liczba uczestników na każdej z nich wynosiÅ‚a od 250 do 600), ponad 100 seminariów, konferencji monotematycznych oraz wiele kursów szkoleniowych umożliwiajÄ…cych uzyskiwanie uprawnieÅ„ w różnych metodach badaÅ„ nieniszczÄ…cych, np. wyÅ‚Ä…cznie w badaniach ultradźwiÄ™kowych w latach 1962-1996 zorganizowano 256 kursów.

Przedstawiciele Polski brali czynny udziaÅ‚ we wszystkich MiÄ™dzynarodowych Kongresach BadaÅ„ NieniszczÄ…cych (w latach 1955-1970 reprezentujÄ…c PAN, a nastÄ™pnie SIMP) odbywajÄ…cych siÄ™ na wszystkich kontynentach. Reprezentanci naszego Towarzystwa brali także udziaÅ‚ w konferencjach regionalnych (Konferencje Europejskie, PanamerykaÅ„skie, Azjatyckie). Szeroki udziaÅ‚ czÅ‚onków naszego Towarzystwa zostaÅ‚ odnotowany w konferencjach organizowanch przez sÄ…siadów. ByliÅ›my także organizatorami jak i wspóÅ‚organizatorami konferencji miÄ™dzynarodowych (na podkreÅ›lenie zasÅ‚uguje organizacja VII MiÄ™dzynarodowego Kongresu BadaÅ„ NieniszczÄ…cych w 1973 r. w Warszawie, jak i Polsko-Czesko-Niemieckiej Konferencji BN w 1997 r. w Dreźnie).

 


Copyright PTBNiDT SIMP ©