Polskie Towarzystwo Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej SIMP (PTBNiDT SIMP) powołane zostało decyzją Zarządu Głównego SIMP i jest towarzystwem naukowo-technicznym, działającącym przy Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) zgodnie z jego statutem. Towarzystwo skupia pracowników nauki i specjalistów praktyków, tworząc specjalistyczny trzon SIMP w dziedzinie badań nieniszczących, kontroli i diagnostyki technicznej.
Towarzystwo stanowi specjalistyczną jednostkę organizacyjną SIMP, pełniącą funkcję eksperta i reprezentanta SIMP w dziedzinie badań nieniszczących i diagnostyki technicznej, w sektorach wytwarzania i eksplotacji elementów, wyrobów i konstrukcji, a także pokrewnych zastosowaniach w odpowiednich sektorach gospodarki i nauki.
W zakresie działalności merytorycznej Towarzystwo działa samodzielne. Głównym zakresem działania Towarzystwa w dziedzinie badań nieniszczących, kontroli i diagnostyki technicznej jest:
PTBNiDT jest członkiem ISCM (International Society of Condition Monitoring) - certyfikat do pobrania
Kapituła medalu im. Prof. Zdzisława Pawłowskiego przyznała to zaszczytne wyróżnienie w edycji 2023 niżej wymienionym |
|
Prof. Dr hab. Inż. Piotr Bielawski |
|
Mgr Inż. Jędrzej Hlebowicz |
|
Dr hab. Inż. Jerzy Kaszyński |
|
Mgr. Inż. Bogdan Zając |
|
|
|
Medal im. Prof. Z. Pawłowskiego przyznawany jest osobą za nadzwyczajne zasługi w obszarze badań nieniszczących i wyjątkowy wkład w integrację środowiska badań nieniszczących |
Decyzją Kapituły Medalu im. Prof. Zdzisława Pawłowskiego w edycji 2022 przyznano wyróżnienia niżej wymienionym:
Prof. dr inż. Ryszard Sikora
Mgr inż. Bogusław Olech
Dr inż. Lesław Sozański
Mgr inż. Grzegorz Hottowy
Kapituła przyznaje medal im. Prof. Pawłowskiego za nadzwyczajne zasługi w obszarze badań nieniszczących i wyjątkowe zasługi dla środowiska Badań Nieniszczących.
Kapituła Medalu im. Prof. Z. Pawłowskiego w roku 2021 przyznała medale:
Kapituła przyznaje medal im. Prof. Pawłowskiego za nadzwyczajne zasługi w obszarze badań nieniszczących i wyjątkowe zasługi dla środowiska Badań Nieniszczących.
W dniach od 2 do 5 grudnia 2019 roku w Singapurze odbędzie się światowy kongres na temat monitorowania stanu konstrukcji - World Congress on Condition Monitoring (WCCM) 2019. Jest to druga z kolei odsłona konferencji o szeroko pojętej tematyce badań nieniszczących. Kongres poświęcony jest następującym tematom:
Serdecznie zachęcamy członków i sympatyków PTBNiDT do wzięcia udziału w tym niezwykle istotnym dla środowiska wydarzeniu, a także do zgłaszania referatów. Termin nadsyłania streszczeń referatów upływa 30 kwietnia 2019. Pełną informację o konferencji można znaleźć w komunikacie lub pod adresem https://wccm2019.org/
Zapraszamy zainteresowane podmioty do udziału w wystawie i do wsparcia kongresu.
W dniu 23 maja 2018 roku w MCC Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim odbyła się gala Urzędu Dozoru Technicznego - „Lider Bezpieczeństwa Technicznego 2017” (LBT_2017), podczas której wręczono tytuły Lidera Bezpieczeństwa Technicznego. Głównym celem rankingu jest popularyzowanie działalności na rzecz bezpieczeństwa urządzeń technicznych poprzez wyróżnienie tych firm i instytucji, które wykazują szczególną dbałość o bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń, środowisko i bezpieczeństwo ludzi, w obszarze związanym z urządzeniami i systemami technicznymi.
W tegorocznej edycji rankingu LBT_2017 ocenione zostały firmy i instytucje w następujących kategoriach:
Łącznie do rankingu przystąpiło ponad 140 firm i instytucji. W każdej z kategorii przyznano tytuł Lidera Bezpieczeństwa Technicznego 2017. Zwycięzcy otrzymali statuetkę „Lidera Bezpieczeństwa Technicznego” w danej kategorii. Liderami Bezpieczeństwa Technicznego 2017 zostali:
|
Na uroczystym nadzwyczajnym posiedzenie Zarządu PTBNiDT w dniu 26.01.2017 Profesor Julian Deputat został wyróżniony medalem im. Prof. Zdzisława Pawłowskiego w uznaniu wyjątkowych zasług wniesionych w rozwój badań nieniszczących i diagnostyki technicznej. Prof. Julian Deputat otrzymał medal nr 1 |
Na posiedzeniu w dn. 15.09.2016 Zarządu PTBNiDT ustanowił medal im. Profesora Zdzisława Pawłowskiego.
Medal nadawany jest przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej SIMP (PTBNiDT SIMP).
Medal im. Prof. Zdzisława Pawłowskiego jest wyrazem najwyższego uznania za zasługi w zakresie nieniszczących badań materiałowych i diagnostycznych urządzeń i konstrukcji.
Medal przyznaje się za działalność, która w istotny sposób przyczyniła się do rozwoju badań nieniszczących i diagnostyki technicznej, a w szczególności za:
- prace naukowo – badawcze,
- prace konstrukcyjne i technologiczne,
- prace wdrożeniowe, patentowe i racjonalizatorskie,
- działalność dydaktyczno-szkoleniową,
- działalność normalizacyjną,
- publikacje,
- działalność w krajowym i zagranicznym ruchu inżynierskim.
Do medalu mogą pretendować obywatele Polski jak i przedstawiciele państw obcych. Wnioski o wyróżnienie medalem im Prof. Pawłowskiego mogą składać: Zarząd Główny SIMP; Zarząd PTBNiDT oraz Zarządy Oddziałów PTBNiDT SIMP (wniosek do pobrania poniżej – formularz aktywny)
Medal przedstawia na awersie popiersie Prof. Pawłowskiego, a na rewersie logo SIMP z podpisem na obwodzie Polskie Towarzystwo Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej.